از آنجا که موسیقی و آهنگ سنتی شاد کردی ریشه در قرون و اعصار داشته و قدمتی به درازای تاریخ کهن کشورمان را داراست ، حتی کارشناسان موسیقی جهان پا را نیز از این هم فراتر نهاده و اذعان داشته اند محلی را که امروز سرزمین کردها ( کردستان ) شناخته می شود قدیمی ترین مهد موسیقی جهان به شمار می رود ، لذا لازم می دانم قبل از پرداختن بهتاریخچه موسیقی کردی، ابتداء مروری کوتاه داشته باشیم به سابقه تاریخی موسیقی سنتی ایرانی ، زیرا همانطوریکه از نظر خوانندگان محترم هم خواهد گذشت در دوران هخامنشیان سرودها و ترانه هائی به نام ( هوره ) در جنگ ها و جشن ها در ایران اجرا می شده است ، که خود نشان از وجود غنا و ریشه عمیق موسیقی کردی در تاریخ کهن کشورمان دارد . با امید که این دست آورد نیزمقبول نظر دوستان و همشهریان عزیز قرار گیرد "

در ویژه نامه موسیقیایی " فاسکه که " که درفرانسهمنتشر می شود، آمده است که ایران قدیم و سرزمین "میسوپوتامیا" یعنی جایگاهی که کردها اکنون در آن ست دارند، قدیمی ترین مهد موسیقی جهان بوده است.

به نوشته این نشریه، تمامملودی هایایرانی در اینجا منظور ایرانی بودن ملودی ها است، یعنی جایی کهفرهنگ آریاییدر آنجا حضور داشته است- نه مرز جغرافیایی و ی ایران کنونی در جهان بی همتا و بی نظیر است.

قومکردبه عنوان یکی از قدیمی ترین اقوامآریاییبه علت بهره بردن از فرهنگ غنی ایرانی دارای اصیل ترین موسیقی و ملودی های جاودان و بزرگ است.

برای دست یابی به غنای موسیقی کردی باید اززرتشتو آیین اهل حق شروع کرد، زیرا اگر کرد خود را وارث تمدن ماد می داند، زرتشت نوه به حق مادهاست و پیرواناهل حقنیز، به حق کرد هستند و در کردستان زندگی می کنند و به زبان کردی سورانی سخن می گویند. بر اساس کتاب های قدیمیاهل حق، هنر موسیقی از زمان های قدیم مورد توجه مردم این آیین بوده است.

در نامه سرانجام (سرود یارسان) یکی از قدیمی ترین کتاب هایاهل حقآمده است: "زمانی که خداوند قصد داشت روح را در کالبد آدم بدماند، روح در کالبد آدم قرار نگرفت تا اینکه بعد از ۴۰ روز خداوند بهبنیامین، دستور داد که روح را در کالبد آدم بدماند وبنیامینآوازی برای روح خواند و روح در کالبد آدم جای گرفت".

موسیقی کردیدر میان مردمکردستاندارای یک پیوند ناگسستنی با زندگی روزمره مردم است، بسیاری از صاحب نظران کرد معتقدند: موسیقی کردی یکی از اصیل ترین موسیقی های ایرانی است که با گذشت قرن ها ویژگی های خود را در فولکلور عامه کرد زبان های ایرانی حفظ کرده است

موسیقی سنتی ایرانی، شامل دستگاه ها، نغمه ها و آوازها از هزاران سال پیش از میلاد مسیح تا به امروز سینه به سینه در متن مردم ایران جریان داشته، و آنچه دل نشین تر، ساده تر و قابل فهم تر بوده است امروز در دسترس است، بخش بزرگی ازآسیای میانه،افغانستان،پاکستان،جمهوری آذربایجان،ارمنستان،ترکیه، ویونانمتأثر از این موسیقی است و هرکدام به نوبه خود سهمی در شکل گیری آن داشته اند، از موسیقی دان ها یا به عبارتی نوازندگان موسیقی درایران باستانمی توان به " باربد" و " نکیسا " اشاره کرد.

درایران باستانهنگام برآمدن و فرو رفتن خورشید گروهی به نواختنطبلووکرنامی پرداختند. دراوستابخشیسناهاآمده که پزشکان بیماران خود را با موسیقی ایرانی درمان می کردند. در آن دوران سه نوع موسیقی آئینی (دینی)، بزمی و رزمی مرسوم بوده است، همچنین در جشن های طبیعت و روزهای تاریخی و ملی نواها و موسیقی ایرانی ویژه ای اجرا می شد. در دوران هخامنشیان سرودها و ترانه هایی به نام (هوره) در جنگ ها و جشن ها اجرا می کردند که امروزه در ایلام و سرزمین های غرب ایران با همین نام رایج است.

در دورانساسانیانبه ویژهبهرام گوروخسرو پرویزموسیقی دان هایی زیر نظر وزیر دربارخرم باشکار می کردند. در جشن های بزرگ، این نوازندگان وخنیاگراننواها و آهنگ های گوناگون اجرا می کردند. درشاهنامهآمدهبهرام گورتعداد ده هزارلوری( خنیاگر ) ازهندبرای شادی و پایکوبی مردم به ایران آورد.

تاثیرات موسیقی شاد بر جسم

درباره ی موسیقی بلوز و کانتری

تاریخچه موسیقی کردی

موسیقی ,های ,ها ,ایرانی ,کردی ,داشته ,اجرا می ,قدیمی ترین ,می کردند ,در کالبد ,موسیقی کردی ,دوران هخامنشیان سرودها
مشخصات
آخرین جستجو ها